Amputacja piersi

 

Polega na usunięciu całego utkania gruczołowego piersi. Wyróżniamy kilka rodzajów tego zabiegu:

 

Prosta amputacja piersi – polega na usunięciu gruczołu piersi wraz ze skórą nad nim. Cięcie ma najczęściej kształt wrzeciona i obejmuje kompleks brodawka-otoczka. Po nacięciu skóry preparujemy płaty skórne, usuwamy całą pierś z dbałością o tamowanie wszystkich krwawień. Zakładamy dren podskórny. Brzegi rany zbliżamy wielowarstwowo szwami rozpuszczalnymi. Powstaje blizna pozioma. Zabieg ten najczęściej łączy się z procedurą SNB lub ALND.

 

Jeżeli wykonamy usunięcie piersi i układu chłonnego pachy to mówimy o zmodyfikowanej radykalnej amputacji piersi. Zabieg ten polega na usunięciu piersi tak jak w przypadku amputacji prostej oraz usunięciu układu chłonnego, czyli węzłów chłonnych dołu pachowego (ALND).

 

Amputacja piersi z jednoczasową rekonstrukcją piersi polega na usunięciu całego gruczołu piersiowego z jednoczasowym odtworzeniem wyniosłości piersi. Amputacja piersi może polegać na usunięciu gruczołu wraz ze skórą lub z zaoszczędzeniem skóry. Amputacja podskórna piersi pozwala uzyskać lepszy wynik kosmetyczny rekonstrukcji piersi. Zabiegi rekonstrukcji jednoczasowej wykonuje się dwuetapowo. Pierwszy etap polega na usunięciu gruczołu sutkowego z pozostawieniem większej ilości skóry niż w przypadku tradycyjnej amputacji (tzw. SSM-skin-sparing mastectomy), a czasami również otoczki ( ASM-areola-sparing mastectomy), lub kompleksu brodawka-otoczka ( NSM-nipple-sparing mastectomy). Podskórna amputacja piersi z zaoszczędzeniem kompleksu brodawka-otoczka wymaga dokładnego badania histopatologicznego okolicy zabrodawkowej. W przypadku wyniku dodatniego kompleks brodawka-otoczka usuwa się w terminie odroczonym w znieczuleniu miejscowym. Drugi etap zabiegu to odtworzenie wyniosłości piersi. Można to osiągnąć przy użyciu ekspanderów, protez lub z wykorzystaniem tkanek własnych. Używane do rekonstrukcji jednoczasowej implanty piersi wprowadza się pod mięsień piersiowy większy. Nacięcie wykonuje się w fałdzie podsutkowym lub w bocznych kwadrantach piersi, unosi się płat powięziowo-mięśniowy, następnie na ścianie klatki piersiowej umieszcza się odpowiedniej wielkości implant, który pokrywamy mięśniem. Dla lepszego pokrycia implantu czasami używamy siatek prolenowych, ADM lub TIGR. Można łączyć wymienione metody.